Co zrobić aby ocalić dom w upadłości konsumenckiej?

Vertragsabschluß im Büro

 O przebiegu postępowania w sprawie ogłoszenia upadłości konsumenckiej pisałam tutaj. Podczas właściwego postępowania upadłościowego po ustaleniu składu i wartości masy upadłości oraz sporządzeniu listy wierzytelności powinno dojść do likwidacji majątku upadłego. Pomimo, iż likwidacja majątku upadłego jest zasadą można jej uniknąć dzięki zawarciu układu z wierzycielami. Musisz jednak wiedzieć, że układ z wierzycielami należy traktować jako wyjątek. Jeżeli dojdzie do zawarcia układu z wierzycielami wówczas istnieje możliwość, że majątek dłużnika w całości lub części zostanie zachowany. A co za tym idzie upadły będzie mógł zachować swój dom czy lokal mieszkalny.

Kiedy upadły może zawrzeć układ z wierzycielami?

  Wniosek o zwołanie zgromadzenia wierzycieli w celu zawarcia układu rozpatruje sędzia-komisarz. Układ może zostać przyjęty wyłącznie za zgodą upadłego. W uzasadnieniu wniosku należy uprawdopodobnić, że w drodze układu zostaną osiągnięte cele postępowania zaś wierzyciele zostaną korzystniej zaspokojeni niż na skutek likwidacji masy upadłości. Zatem nie jako rolą upadłego jest przekonanie wierzycieli, iż na skutek zachowania domu czy lokalu mieszkalnego dojdzie do lepszego wykonywania układu przed konsumenta.

 Jeżeli na treść propozycji układowej przystaną wierzyciele i dojdzie do zawarcia układu wówczas nie powinno dojść do likwidacji majątku upadłego w postaci sprzedaży domu/lokalu mieszkalnego. Przedmiotowe pismo może zawierać również wniosek o wstrzymanie w całości lub w części likwidacji majątku upadłego, w szczególności domu czy lokalu mieszkalnego choć takie uprawnienie sędziego-komisarza wynika z treści przepisów. Musisz pamiętać o najważniejszym a mianowicie o tym, że zgodnie z treścią art. 422 ²² ust. 3 ustawy z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe i naprawcze wniosek o zwołanie zgromadzenia wierzycieli złożony po zakończeniu likwidacji masy upadłości pozostawia się bez rozpoznania.

14 Replies to “Co zrobić aby ocalić dom w upadłości konsumenckiej?”

  1. Długo szukałam wpisu na ten temat. Jestem świadoma, że to teoretyczna możliwość i w praktyce nie zawsze wierzyciel będzie chciał dojść do porozumienia z dłużnikiem ale myślę, że zawsze warto spróbować.

    • Pani Joanno instytucja układu z wierzycielami istnieje od ponad 6 miesięcy. Praktyka pokaże jak rozwinie się stosowanie przepisów w tym zakresie. Pozdrawiam!

  2. Witam,czy jak mamy z mężem dom pod kredyt hipoteczny we frankach,jestesmy na etapie pierwszej sprawy sadowej o upadlosc konsumencka to jest szansa na zostawienie domu?Mamy male dzieci.A czy sami mozemy dom sprzedac,azeby ktos odkupil go dla nas?Pozdrawiam

    • Pani Elżbieto możliwość zachowania nieruchomości zależy w dużej mierze od uprawdopodobnienia, że mimo zachowania domu będzie Pani w stanie zaspokoić roszczenia wierzycieli, w jak najwyższym stopniu. Zgodnie bowiem z treścią art. 491 (22) p.u.n. sędzia-komisarz na wniosek upadłego zwołuje wówczas zgromadzenie wierzycieli celem zawarcia układu. Proszę jednak pamiętać, że rozstrzygnięcie o układzie może nastąpić dopiero po wydaniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Pod rozwagę należy wziąć również treść przepisów art. 273 czy 292 p.u.n. w kontekście ew. skuteczności układu wobec wierzycieli zabezpieczonych rzeczowo na mieniu upadłego m.in. hipoteką czy zastawem.

  3. Mój siostrzeniec wpadł w spiralę zadłużenia(nosił się z zamiarem samobójstwa).Prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i chce rozpocząć upadłość konsumencką Czy musi zlikwidować firmę czy nie żeby złożyć wniosek do sądu?

    • My z mężem mamy już upadłość konsumencką wydaną przez Sąd Gospodarczy.Sąd uznał nasze długi z działalności gospodarczej również do upadłości konsumenckiej,chociaż pytał dlaczego nie ogłosiliśmy upadłości podczas trwania działalności,odpowiedzieliśmy,iż nie było Nas stać na to .Działalność była zamknięta 3 i 2 lata temu.Teraz czekamy dalej :).Nie ma co myśleć o samobójstwie,niech brat znajdzie dobrego prawnika i mu pomoże wyjść na prostą.Trzymam kciuki

      • Pani Elżbieto dziękuję za cenny komentarz. Kryzys jest szansą na nowy start tylko trzeba z niej umiejętnie skorzystać. Pozdrawiam!

    • Konsumencką zdolność upadłościową posiadają osoby fizyczne – byli przedsiębiorcy, o ile upłynął rok od dnia wykreślenia z właściwego rejestru. W tym przypadku z CEIDG, http://www.ceidg.gov.pl. Zapraszam do zapoznania się z wpisem na temat różnić między upadłością konsumencką a upadłością przedsiębiorcy – dostępny w zakładce publikacje.

  4. Szanowni Państwo,

    dla osób, które są niewypłacalne i po prostu nie są w stanie spłacać swoich długów, ustawa przewiduje ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W dużym skrócie, to spieniężenie swojego majątku i spłacenie wierzycieli. Po takiej upadłości zaczyna się na nowo, z czystą kartką, odsetki nie rosną, wierzyciele się nie upominają.

    Możecie Państwo zacząć żyć na nowo.

    Pozdrawiamy

  5. 4 września 2015 roku Sąd wydał postanowienie o mojej upadłości konsumenckiej. Cały mój majątek to mieszkanie w kredycie hipotecznym spłacanym w CHF . Zbycie mieszkania na pewno nie zaspokoi potrzeb wierzycieli. Oprócz tego zajetą mam rentę. Jestem osobą ze znacznym stopniem niepełnospawności z całkowitą niezdolnością do pracy i samodzielnej egzstencji. Przeraża mnie myśl,że zostanę bez dachu nad głową. Nie wiem co mam dalej robić. Na porozumienie z wierzycielami nie mam co liczyć. Proszę o radę co w tej sytuacji mogę zrobić.

    • Witam serdecznie,
      Pani Halino niestety przedstawiona przez Pani sytuacja to za mało informacji, aby móc cokolwiek Pani doradzić.

  6. Sąd ……zobowiązuje upadłego do złożenia sędziemu komisarzowi pisemnego oświadczenia w trybie 57 ust.1 prawa upadłościowego i naprawczego o wskazaniu i wydaniu syndykowi całego majątku ,wszystkich dokumentów,rozliczeń itp.w terminie miesiąca ,pod rygorem umorzenia postępowania upadłościowego.
    Jeżeli już to zrobiłam wcześniej,to mam tylko pismo napisać do sądu ,że oświadczam ,iż wydałam syndykowi wszystko?
    Proszę o podpowiedź.Dziękuję

    • Zgodnie z treścią art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003r. in fine wykonanie tego obowiązku upadły potwierdza w formie oświadczenia na piśmie, które składa sędziemu-komisarzowi. Zatem tak, jak Pani wskazała powinno zostać sporządzone odpowiednie oświadczenie w powyższym zakresie.

      Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*